E-Postamız
info@operagrup.com
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cum : 09:00|18:00

CCTV Ne Anlama Geliyor?

CCTV, kameralar aracılığıyla alınan görüntünün belirli bir konuma iletildiği sisteme verilen isimdir. CCTV açılımı, “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelen “Close Circuit TeleVision” kavramından türetilmiştir. Televizyon sisteminden farklı olarak CCTV, bir merkezden geniş kullanıcı kitlesine yayın yapmak yerine belli bir alandaki görüntüyü izleme sistemi olarak tanımlanabilir. Günümüzde CCTV, genellikle güvenlik amaçlı kullanılmasının yanında trafik kontrolü, tehlikeli bölgelerin izlenmesinde de kullanılabilmektedir.


Peki modern bir CCTV sistemi nasıl çalışır?

Cevap, ilgili sistemin türüne bağlıdır. Sistemler en iyi kullanılan kamera türleri ile tanımlanır. Günümüzde kullanılan iki yaygın kamera türü vardır: Analog ve IP tabanlı kameralar.

Analog kameralar kullanan CCTV sistemleri yıllardır kullanılmaktadır. Uzmanlar, bunların hala sahada kurulan en yaygın kamera türü olduğunu söylüyor. Bir kayıt cihazına ve bir dizi monitöre beslenen özel bir kablo setine sahip bir kamera veya kamera serisi hayal edin. Video kaydedilir ve sitede saklanır.

IP tabanlı kameralar, analog kameralarla aynı işlevi yerine getirir, ancak bir dizi ekstra kapasiteye sahiptir. IP kameralar tipik olarak daha yüksek çözünürlüklü ve daha fazla esnekliğe sahip daha iyi görüntüler sunarak, kullanıcıların danışma için video görüntülerini e-posta ile göndermelerine olanak tanır. Birçok tesise sahip büyük bir organizasyonda, sigorta şirketleri IP sistemlerini sıklıkla tercih etmekte ve bazı durumlarda talep etmektedir.

Pek çok kişi CCTV terimini hem IP hem de analog kameraları ifade etmek için kullansa da, kesin konuşmak gerekirse, terim analog kameraları tanımlamakla sınırlandırılmalıdır.

Modern bir CCTV sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Video analitiği olarak bilinen güçlü yeni yazılımla birlikte bir IP güvenlik kamerası, şüpheli etkinlikleri "izlemek" üzere programlanabilir. Örneğin bir hava girişindeki bir kamera, yalnızca girişin etrafındaki boşluk bozulduğunda bir uyarı gösterecek ve video kaydedecek şekilde programlanabilir.

IP kameralar, genellikle bir şirketin geri kalanının kullandığı veri ağının aynısı olan bir IP (IP, internet protokolü anlamına gelir) ağı kullanarak çalışır. Bant genişliği bir sorunsa, kategori 5 kablo kullanan ayrı bir ağ kullanılabilir. Her iki durumda da video bilgileri bir sunucuya kaydedilir, bu da video verilerinin tesiste veya uzak bir konumda bulunabileceği anlamına gelir.

Çok büyük miktarda veriyi depolamak endişe verici olsa da, IP CCTV sistemlerinin videonun ne kadar süreyle ve hangi kalitede saklanacağını yöneten bir yazılıma sahip olması alışılmadık bir durum değildir. Bir süre sonra, örneğin depolama alanından tasarruf etmek için video sıkıştırılabilir.